Jak skutecznie chronić psa przed kleszczami

Problem kleszczy powraca co roku jeszcze przed nadejściem kalendarzowej wiosny. W związku z coraz cieplejszymi zimami zagrożenie chorobami powodowanymi przez kleszcze jest coraz większe. Kleszcze należą do gromady pajęczaków. Jest ich ponad 850 gatunków, ale spośród 20 gatunków żyjących w Polsce najczęściej mamy do czynienia z trzema rodzajami kleszczypospolitym, łąkowym i obrzeżkiem gołębim. Niestety, te trzy rodzaje kleszczy są najbardziej niebezpieczne. Warto pamiętać, że kleszcze najbardziej aktywne są rano oraz późnym popołudniem! 

Kiedyś kleszcze spotykało się głównie w obszarach leśnych, około leśnych oraz na łąkach, teraz te pajęczaki występują coraz  liczniej w miastach. Pojawiają się w parkach, na trawnikach, a nawet w przydomowych ogródkach.  Cały czas należy mieć na uwadze zagrożenie wynikające z zakażeń drobnoustrojami przenoszonymi przez kleszcze. Po każdym spacerze powinniśmy zwracać uwagę na nasze Psy, które częściej niż człowiek są zagrożone ukąszeniem kleszcza. Za każdym razem po spacerze powinniśmy dokładnie obejrzeć swojego psa – charakterystyczne zgrubienia na skórze są w 99% powodem wbitego się kleszcza, w takiej sytuacji warto mieć pod ręką kleszczołapke lub pesetę i jak najszybciej takiego pasożyta usunąć – w sytuacji jeżeli nie możemy zrobić tego samemu należy pilnie udać się do weteryniarza. 

Duża liczba kleszczy może spowodować u naszego psa anemię, ale przede wszystkim zagrożeniem są choroby odkleszczowe, które nie tylko zagrażają zdrowiu, ale też życiu naszego psa.

Najgroźniejszymi z nich są :

  • babeszjoza,
  • borelioza,
  • anaplazmoza,
  • erlichioza,
  • europejskie kleszczowe zapalenie mózgu,
  • choroba skokowa owiec,
  • hepatozoonoza,
  • hemoplazmoza/mykoplazmoza,
  • filarioza.

Jeśli tylko zaobserwujemy niepokojące objawy tm.in. jak: gorączkę, wymioty, senność, chudnięcie, powiększone węzły chłonne, lub inne niejednoznaczne objawy, natychmiast należy zwrócić się do weterynarii. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować nawet śmiercią psa. 

Pamiętajmy o ochronie dla naszego psa – nie będziemy tu podawać preperatów określonych firm – odniesiemy się ogólnie do dostępnych środków (bo często skuteczność danego preparatu może zależeć od rasy psa). Warto też pamiętać, że żaden środek/preparat nie chroni naszego psa w pełni! Dlatego też bardzo ważna jest ww. profilaktyka. 

Do najbardziej popularnych metod i sposobów ochrony zaliczamy:

  • specjalne obroże: działają przeciw kleszczom przez kilka miesięcy,
  • krople: dawkowanie  należy powtarzać raz w miesiącu,
  • spray z którego korzystamy przed każdym wyjściem z psem 9często psy go nie lubią…),
  • tabletki – często są bardzo skuteczne ale często mają negatywny wpływ na wewnętrzne organy naszego psa.

Każda z tych metod posiada swoje wady i zalety i wybór odpowiedniej dla naszego psa dlatego też przed zdecydowaniem się na metodę zabezpieczenia przed kleszczami warto dokonać konsultacji z weterynarzem.

Warto też wspierać (podkreślamy wspierać, a nie tylko to stosować) ochronę psa specjalną dietą z czystkiem, który ma właściwości odstraszające kleszcze i komary oraz zadbać o odpowiednią ilość witaminy z  grupy B (która również zalecana jest dla psów po ugryzieniach przez kleszcze).

 

animal, health, outdoor
tick, mite, clip

1 thought on “Jak skutecznie chronić psa przed kleszczami”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *