11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 🌲🦌🌲🐗🌲🦌🌲
 
Jest to dzień który został utworzony z myślą o zwierzętach leśnych, które mają utrudniony dostęp do naturalnego pożywienia w okresie zimy.
Jest to przy okazji dobry czas, aby zastanowić się jak w okresie zimy radzą sobie mieszkańcy lasu i jak możemy im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku. Ciężka zima zazwyczaj jest trudnym okresem dla zwierzyny leśnej, szczególnie gdy występuje gruba warstwa śniegu i jest mocno zmrożona ziemia – w takich warunkach zwierzyna ma często ograniczony dostęp do pożywienia. W takich chwilach zwierzynę leśną powinien wspierać człowiek – najczęściej taką opiekę sprawują leśnicy i myśliwi ale także wolontariusze.
 
Decydując się na pomaganie zwierzętom zimą należy przede wszystkim pamiętać, że zwierzynę leśną można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub łowczym koła łowieckiego (ewentualnie inną osobą wskazaną przez koło łowieckie) – wskażą oni miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Pamiętajmy również o tym jak ważny jest rodzaj dostarczanego pożywienia (najlepiej aby to było pożywienie naturalne lub zbliżone do tego, które zwierzyna ma dostępne przy lepszych warunkach pogodowych), podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a czasami niestety nawet śmierć. Pamiętajmy również o tym, że dokarmianie powinno być prowadzone systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy – przy lekkiej zimie las zapewni wyżywienie.
 
Zwierzynę leśną zatem najlepiej dokarmiać burakami, kapustą, marchwią, ziemniakami, jabłkami oraz ziarnami. Ważne też jest podawanie siana łąkowego w paśnikach lub na krzewach. Należy też pamiętać o mocowaniu lizawek, słupków z otworem i uzupełnianiu lizawek w sól kamienną gdyż stanowi ona źródło mikroelementów koniecznych dla prawidłowego rozwoju zwierząt i utrzymania ich w dobrej kondycji zdrowotnej. Dla bażantów i kuropatw tworzy się podsypy lub grzebowiska, w których umieszcza się plewy lub zboże. Nie zapominajmy również o ptakach, które żywią się kulami wykonanymi z tłuszcz oraz ziaren z zbóż – takie kule możemy nawet wywiesić na drzewie w domowym ogródku!